Güçlü İnsan Güçsüzlüklerinin Farkında Olan İnsandır

“Güçlü insan güçsüzlüklerinin farkında olan insandır.” Bu tanımlamayı çok severim. Çünkü farkında olmanın, kabul etmenin çok büyük bir güç olduğunu biliyorum. O insanların kendine de çevresine de zarar vermediğini görüyorum.

Güçsüzlüğünün farkında olmayan kişilerin telafi yöntemleri ise; önde kendine, sonra en yakınındaki bireylere zarar veriyor. Ve hiçbir zaman düzelme ihtimali de olmuyor. Kabullenmemedeki narsizm onu kandırıyor ve güçlü olduğunu, tam olduğunu düşünüyor.

Mesela kronik mutsuz bir eş seçiyor ve hayatı boyunca onu mutlu etmek için çabalıyor. Böylece kendi güçsüzlüğünün üstünü örtüp, kahraman olmanın tadını çıkartıyor. Sonra çocuk yapıyor ve çizdiği projeye göre onu “harika” yetiştirirken, çocuğun kendi olmasına izin vermiyor. Çok başarılı bir iş hayatı oluyor. İşyerinde herkes ona önünü ilikleyip saygı duyuyor. O ise binanın dışına çıkıp sıradan bir insan olmamak adına, işkolik oluyor ve hayatı kaçırıyor.

Güçsüzlüğünü kabul edip kucaklayan, duygularını kabul edip ifade eden insan ise, çevresine de kendine de zarar vermiyor. Ya güçsüz tarafını kucaklıyor ya da güçlendirmeye çalışıyor.

Görsel: Roy Nachum

Bir cevap yazın