Nostalji

Nostalji antik Yunan döneminden bize kalmış bir kelime. Türkçe anlamı eve geri dönüş olan “nostos” ve bir kişinin hissettiği ruhsal rahatsızlık ve acı olarak tanımlanan “algia” kelimelerinin birleşmesinden türemiştir. Orijinal anlamı; “Evden uzak kalmanın verdiği iç sıkıntısı, psikolojik rahatsızlıktır”.

Şu an ise nostalji kavramı; “Geçmişi mutlulukla anma, özlem duyma halidir.” Kelime negatif bir anlamdan pozitif bir anlama geçiş yapmış. Bunu da, geçmişi anmanın insanları iyileştirdiğini fark eden psikologlar ve sosyologlar sayesinde yapmış. Ama bu kesinlikle geçmişte yaşama olarak değerlendirilmemeli. Geçmişte yaşamak insanı üzen bir durumdur. Geçmişi mutlulukla anmak ise mutlu eder. Geçmişteki sorunlardan ders çıkarmak ise öğreticidir.

Retro kıyafetler gibi düşünelim. Eskiden moda olan bir gözlük takmak bize o zamanların ruhunu hissettiriyor, mutlu oluyoruz. Retro satan dükkanlar, tarihi yerleri gezmek, tarihi kitaplar zaman tünelinde yolculuk yapmanın basit hali gibi. Ama bizi bu zamandan koparmıyorlar. Geçmişi tatlı bir özlemle yad etme ve ondan ders çıkarma fırsatı sunuyorlar.

20.yy’ın başından beri nostalji kelimesi böyle olumlu anlamlarda kullanılır. Ama bazıları nostaljiyi içinde hala 20.yy’dan önceki gibi acıyla yaşar. Geçmişteki anılardan kopup günümüze gelemez. Oradaki mutlu anlarını hayal edip bir daha yaşayamayacağını düşünür. Oradaki kötü anları hayal edip hayıflanır ve kendine acımaya başlar. Dramalar içinde bir yaşam sürmektir bu kişi.

Nostalji sözü o zamanlar savaşa giden askerlerin hislerini anlatmak için kullanılmış. Ve o zamanlar savaşa giden askerler genellikle eve geri dönmezmiş. Yani o zamanki negatif anlam yükünü anlamak zor değil. Ama geri dönmemek üzere bir savaşa gitmediyseniz, geçmişi düşünüp acı çekmek yerine, o anları anı ve deneyim kumbaranızdaki değerli paralar olarak düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın