Kirli Çıkarcılık ve Temiz Çıkarcılık

Çıkarcılık sizce nasıl bir kelime? Olumsuz değil mi? Genel olarak bu kelimeyi öyle tanıyoruz. Ben ise çıkarcılığın olumlu taraflarının olduğunu düşünürüm ve ikiye ayırırım.

Kirli Çıkarcılık ve Temiz Çıkarcılık

Kirli çıkarcılık benim için: “Bir insanın başka bir insanı ona karşı herhangi bir olumlu duygu beslemeden, herhangi bir bağlılık hissetmeden, ona bir şeyler katma çabası olmadan maddi veya manevi olarak kullanması.” Kullanmak deyince aklımıza hep maddi kaynaklar gelir ama bir insanın zamanı da kullanılabilir, neşesi de, çevresi de, sohbeti de, hayalleri de….

Temiz çıkarcılık ise insan ilişkilerinde iki tarafın birbirini geliştirdiği durumlar bana göre. İster kan bağı, ister arkadaşlık, ister gönül ilişkileri olsun karşılıklı bir alışveriş, çıkar yoksa zamanla tükenmeye ve bitmeye mahkum benim nazarımda. Zamanımı geçirdiğim kişinin bana bir şeyler katması gerek. Bu vizyon olabilir, fikir olabilir, bilmediğim bir şey öğretebilir, denemediğim şeyler deneyebilirim onla, yeni hobiler edinebilirim….

İlişkilerinizi düşünün. Kim size ne katıyor? Siz onlara neler katıyorsunuz? Burada karşılıksız bir verme ya da alma durumu var mı? Ya da sadece vakit öldürülen, yalnız kalmamak için bir araya gelen insanlar mısınız?

Bizim kültürümüzde sevgi, saygı, sadakat çok yüceltilir böyle de olmalıdır. Ama birbirini beslemek ve büyütmekten bahsedilmez. Saygı, sevgi, sadakat güzel ama durgun su gibi yosun tutar. Burada bir akış, bir devinim olmalıdır. Bu da ilişkilerde karşı tarafı geliştirerek, ona bir şeyler katarak mümkündür. Bunun da başı kendimizi geliştirmemizdir, durağan olmamaktır.

Bir cevap yazın