Normal Olma Kendin Ol

“Seni sürekli başka bir şey yapmaya çalışan bir dünyada, kendin olmak büyük bir başarıdır.” Ralph Waldo Emerson

Normal olmak, genel olmak, geçerli olmak, uygun olmak, olması gerektiği gibi olmak….

Bu söylemlerin hepsinin çıktığı ortak bir nokta var ve toplum, aile, dinler, devlet, kurallar bizi hep o noktaya çekmeye çalışır. Çünkü o noktadayken tahmin edilebilirsiniz ve insanlar tahmin ettikleri şeylerden korkmazlar. Onları kolayca yönetebilirler.

Çocukluktan itibaren normal olmamız için elinden ne gelirse yapar aile, okul, toplum. Normal değilsen dışlanırsın, yalnız kalırsın, sevilmezsin, görmezden gelinirsin, cezalandırılırsın… Bunlar çok ağır yüklerdir kaldıramazsın ve zamanla istedikleri noktaya gelirsin. Kişisel olmayı, kendine has olmayı, istediğin gibi yaşamayı hastalık olarak görmeye başlarsın.

Şu ana kadar yaptığım seanslarda sadece bu senin normalin, kendini böyle sev, böyle yaşa ve seni böyle kabul eden insanlarla ol dediğim için bile, insanların çok büyük mesafeler kat ettiğine tanık oldum. Gerçek anlamda kişiye ve çevresine zarar veren durumlardan bahsetmiyorum tabi ama çoğu insan kabul edilmeyen esas kişiliği yüzünden geliyor terapiye. Ona kavuşmak istiyor, kendiyle buluşmak, kendini kucaklamak istiyor.

Hepimiz biriciğiz, kabul edilmesi zor düşüncelerimiz, huylarımız, özelliklerimiz olabilir. Mutsuzluğumuzun sebebi bazen sadece normal olmaktır. Olması gerekeni, olması gerektiği gibi, olması gereken zamanda yapmaktır.

Bir cevap yazın