Sağlıklı İlişki Evi

SAĞLIKLI İLİŞKİ EVİ KURAMI

Gottman Çift Terapisi’nde çiftler için ilişki haritası görevi gören bir kavramdan bahsedeceğim. Yedi katlı bir ev bu ve aşağıdan yukarı doğru tüm katlardan bahsedeceğiz. Hepsinin ilişkideki yeri ve önemi ayrı. Evin ilk üç katı çiftin arkadaşlığının temel bileşenlerini oluşturur. Bugün ilk üç kattan bahsedeceğim.

1.Sevgi Haritaları Oluşturmak

Bu katta önemli olan birbirini tanımak ve bu bilgileri sürekli güncellemektir. Kişi partnerine açık uçlu sorular sorarak onun psikolojik dünyasına ışık tutar. Ve bu kişisel açık uçlu sorular periyodik aralıklarla yenilenmelidir. Çünkü hepimiz sürekli bir değişim içindeyiz. Örneğin; en büyük korkumuz zamanla değişebilir. En sevdiğimiz arkadaşlarımız zamanla değişebilir. Çiftler birbirini sürekli merak etmeli ve keşfetmelidir. Partnerin iç dünyasına dair haritalar çizilmeli ve bu güncel olmalıdır. Sevmenin temeli tanımaktır. Ve birini her yönüyle tanıyabilirsek, her yönüyle sevmemiz daha kolay olur. Terapisinde bu basamak için verdiğim ödev genellikle röportaj oluyor. Eğer bu basamakta eksiklik hissediyorsanız, sizde partneriniz için bir röportaj hazırlayabilirsiniz.

2.Şefkat ve Beğeniyi Paylaşmak

Zihnimiz insanların hatalarını bulmaya o kadar odaklanmıştır ki bazen yaptıkları güzel şeyleri göremeyiz. Partneri sürekli eleştirmek, küçümsemek ilişkiye kalıcı yaralar verir. Bunun panzehiri olarak partnerin iyi tarafları, güzel yaptığı şeylere özellikle dikkat etmeli ve bunları onunla paylaşarak onu onore etmeliyiz. Bu şekilde saygı, şefkat, beğeni duyguları karşılıklı şekilde oluşmaya başlar. Bu basamak için çiftlere genellikle mektup yazdırıp sesli bir şekilde okumalarını istiyorum. Birbirlerinin en güzel yanlarını yazıp onlar için karşı tarafa teşekkür etmelerini ve onu takdir etmelerini istiyorum. Sizde bu kısımda ilişkinizde eksikler görüyorsanız hemen partnerinize sevdiğiniz taraflarını içeren bir mektup yazabilirsiniz.

3.Yönelişler

Bu kısımda partnerimizin “çarpan kapı anlarına” yöneliyoruz. Hepimizin sinirlerinin fazlaca gerildiği ve kontrolden çıktığı anlar olur. Evliliklerde de sıkça yaşanır bu durum. Tam o anlar aslında partnere dair çok şey öğrenebileceğimiz anlardır. Mesela hangi durumlarda çok sinirleniyor, sinirlenince nasıl tepki veriyor? İnsanların hassas olduğu noktalar ve o anlarda verdikleri tepkiler çeşitlidir. Bazısı yıkıcı tepkiler verir, bazısı içine kapanır, bazısı konuşmak ister, bazısı görmezden gelir… Partnerin tepkisini ve hassas noktasını öğrenmek çok önemlidir. Bu şekilde ona o anlarda nasıl yaklaşacağımızı hesaplayabiliriz. Karşıt tepki vermek yerine ona yönelebiliriz. Bu kısım için terapide en hassas oldukları konularda birbirleriyle tartışmasını istiyorum çiftlerin. O tartışma sırasında gözlem yapıp hangi anlarda birbirlerine yöneldiler ve hangi anlarda karşıt tepkiler verdiler onları inceliyoruz. Partnerin hassas yanları ve hassas olduğu anlarda verdiği tepkileri inceliyoruz. Sizde bu kısım için bir hakem seçebilir ya da tartışma bitip sakinleştikten sonra kendinize nasıl tepki verilmesini istediğinizi konuşabilirsiniz.

Bu ilk üç katı güçlü kurabilen çiftler birbirleri ile güzel bir iletişim ve arkadaşlık kurabilir. Bunu kurabilen çiftler tartışmaları verimli geçirebilir. O anlarda birbirlerine dair yeni alanlar keşfederler. Yıkıcı değil yapıcı tartışmalar yaşarlar. Ve birbirlerini besleyebilirler.

Bir cevap yazın